Kriteriji za odabir pobjednika

Mnogo zabrinutih roditelja se javilo sa primjedbom da su neki glasovi “napuhani” koristeći botove, skripte itd. pa su sumnjali u regularnost natječaja.

Umjesto konstantne tehničke i vremenske borbe s botovima i neetičnim ponašanjem pojedinaca, izabrali smo opciju diskvalifikacije takvih radova nakon isteka natječaja.

Naime sve se bilježi u bazi podataka (vrijeme, IP adresa, uređaj s kojim je glasano …) pa možemo utvrditi tko manipulira glasovima.
Evo nekoliko slika pokušaja manipulacija brojem glasova. Na slikama ispod vidimo npr. statistiku za rad koji ima nominalno najviše glasova ali su manipulirani (samo sa jedne IP adrese taj rad ima 16.202 glasova …)

Nadalje, kod analize pristiglih glasova nismo se fokusirali samo na manipulacije velikim brojevima. Imamo i primjere gdje se radi o nekoliko stotina ili par desetaka neregularnih glasova. Takve smo isto eliminirali kod izbora npr. na slici ispod vidimo da rad br. 1277 ima 261 glas sa iste IP adrese i istog uređaja (iPhone 17).

Naravno moguće je da se pojavi nekoliko glasova sa iste IP adrese, npr. neko kućanstvo koje ima više članova i više uređaja s kojima se spaja na internet preko istog usmjerivača (routera). Ili pak tvrtka, škola itd.
Kod takvih slučajeva bit će ista IP adresa ali različiti uređaji  npr. na slici ispod vidimo istu IP adresu sa 4 različita Andrid uređaja.

Kako se pobjednički radovi u nekim slučajevima razlikuju tek u desetak ili pak u nekoliko glasova, detaljno smo analizirali IPadrese, frekvenciju glasovanja i uređaje.

Naravno moguće je da u nekom kućanstvu postoje dva ili više identičnih uređaja npr. dvoje djece sa dva ista modela mobitela itd. (ovo smo isto uzeli u obzir kod analize broja glasova).

Iaki neki radovi imaju broj glasova u rasponu od 300-400, slično kao većina pobjedničkih glasova, našli smo neregularnosti gdje se glasovalo sa iste IP adrese i istog uređaja, brisanjem kolačića itd. te su ti radovi diskvalificirani.

Bit će još ovakvih natječaja tijekom godine.
Veselimo se vašem odazivu.